ترسیم دایره با استفاده از دستور مستطیل ۱۴۰۰/۰۳/۲۱ ۱۰:۵۶:۰۷ 0 نظرها

ترسیم دایره با استفاده از دستور مستطیل

(رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 1
در مهندسی عمران توسط admin نمایش ها: 434 1 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF
 • در اتوکد به چندین روش میتوان دایره ترسیم کرد. اولین روش استفاده از دستور c و فشردن دکمه Enter می باشد. در این روش بعد از وارد کردن دستور دایره، کافی است که یک نقطه مرکز را وارد کرده یا در صفحه اتوکد کلیک نمایید. سپس شعاع دایره را وارد کرده و دکمه enter را بفشارید. به شکل زیر توجه کنید. در این شکل دستور داریره تایپ شده و منتظر فشردن دکمه Enter هستیم:

  بعد از وارد کردن دستور، در شکل زیر نقطه 10 و 10 به عنوان مرکز دایره انتخاب می شود. شما می توانید با کلیک بر روی هر نقطه ی دیگر در صفحه اتوکد یا وارد کردن هر مختصات دیگر، مرگز دایره را انتخاب کنید. به شکل زیر توجه نمایید.

  حال نوبت به وارد کردن شعاع دایره می رسد. ما در اینجا شعاع دایره را عدد 2 وارد کره ایم. شما می توانید یک عدد دیگر یا یک مختصات و یا در صفحه کلیک مرده تا شعاع دایره محاسبه و وارد شود. به شکل زیر توجه کنید:

  دایره های ترسیم شده از نوع بالا دارای خصوصیات محدودی می باشند که ما در این آموزش قصد داریم به کمک دستور مستطیل (REC) دایره ای با خصوصیات بهتر ترسیم کنیم. به عنوان مثال می خواهیم دایره ای ترسیم کنیم که ضخامت خط آن بیشتر از حالت معمول باشد. برای این کار ابتدا دستور REC را برای ترسیم مستطیل وارد کنید و سپس اینتر را بفشارید. دستور زیر را ببینید:

  حال قبل از وارد کردن مختصات نقطه اول برای ترسیم مربع یا مستطیل، دستور Filet را برای کمان زدن گوشه ها با فشردن دکمه F وارد کنید .به شکل زیر توجه کنید:

  سپس عدد 2 را به عنوان شعاع کمان دایره در نظر بگیرید .به شکل زیر توجه کنید:

  حال در صفحه کلیک کرده و سپس طول و عرض مستطیل را عدد 4 و 4 وارد کنید. به شکل زیر توجه نمایید:

  سپس دکمه Enter را فشرده و نتیجه آن را ببینید. ما درشکل زیر هر دو دایره را انتخاب کرده ایم. به نقاط آبی رنگ روی دایره توجه کنید. دایره بالایی با دستور دایره و دایره زیرین با دستور مستطیل ترسیم شده اند:

  حال بر روی دایره دوم که با دستور REC ترسیم کرده اید دو بار کلیک نمایید تا پنجره زیر باز شود:

  در این قسمت گزینه Width را انتخاب کرده و عدد 0.2 را به عنوان ضخامت و پهنای خط وارد کنید و سپس Enter بزنید. در نهایت نتیجه به شکل زیر نشان داده خواهد شد:


  اخرین ویرایش: ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ ۱۲:۴۱:۱۰

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
  وبسایت::
  کد امنیتی:: فیلد اجباری.
  دیدگاه: فیلد اجباری.