ترسیم خط به روش دکارتی و مطلق در اتوکد ۱۳۹۹/۱۱/۱۷ ۱۸:۱۳:۰۳ 2 نظرها

ترسیم خط در اتوکد به روش دکارتی و مطلق

(رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
در مهندسی عمران توسط moslem.gheysari نمایش ها: 1127 , آموزش اتوکد, عمران, معماری, اتوکد 0 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

 • اتوکد  نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار می‌رود و کاربرد ترسیمی دارد این نرم‌افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. کاربران اتوکد امکان استفاده از محیط‌های دو بعدی و سه بعدی را دارند. آخرین نسخه منتشر شده از نرم‌افزار 2020 می باشد. شایان ذکر است که این نرم‌افزار از الگوی یک سال جلوتر نام نسخه استفاده می کند. برای مثال ورژن 2020 در سال 2019 منتشر شده است.

  آموزش ترسیم خط در اتوکد
  اولین و مهمترین بحت در اتوکد ترسیم خط می باشد. خطوط در اتوکد به دو روش ترسیم می شوند:
  1- ترسیم با مختصات دکارتی
  2- ترسیم با مختصات قطبی
  هر کدام از دو روش بالا به دو زیر مجموعه دیگر تقسیم می شوند. 
  1- روش مختصات دهی نسبی
  2- روش مختصات دهی قطبی
  در آموزش زیر ما به توضیح هر دو روش بالا می پردازیم:

  آموزش ترسیم خط به روش مختصات دکارتی و مختصات دهی مطلق:
  روش ترسیم خط به صورت مختصات دکارتی و نسبی در درس قبلی ارائه شد. حال در این آموزش به روش مختصات دکارتی و مختصات دهی مطلق می پردازیم.
   در این روش در فضای دوبعدی با وارد کردن مختصات x و  y برای نقطه ابتدایی هر خط می توانیم محل نقطه شروع را مشخص کنیم. برای ترسیم خط در اتوکد به دو روش دستورات کیبوردی و روش استفاده از موس عمل می شود. در روش اول دستور کیبوردی خط را که دستور Line است را تایپ کرده و سپس Enter را می فشاریم. می توان مخفف دستور یا همان حرف اول دستور را تایپ کرد. به دستور زیر توجه کنید:
  L    Enter     10,10   Enter
   در دستور بالا خطی با نقطه شروع به مختصات x=10 و y=10 آماده ترسیم است.
  در شکل زیر این دستور تایپ شده است:


  حال باید به این نکته توجه کرد که مختصات وارد شده به صورت مطلق  است و نه نسبی. 
  منظور از نسبی بودن مختصات این است که نقطه دوم نسبت به نقطه اول ترسیم می شود. یعنی فاصله عمودی و افقی نقطه پایان با فاصله عمودی و افقی نقطه شروع 20 واحد می باشد. این بدین منظور است که نقطه دوم نسبت به نقطه اول سنجیده خواهد شد.
  حال در صورتی که از مختصات دکارتی با مختصات دهی مطلق بخواهیم استفاده کنیم، همه نقاط نسبت به مبداء مختصات سنجیده می شوند. دستور زیر را وارد کنید:
  L     Enter     10,10     Enter     #30,30      Enter
  در شکل زیر این موضوع نشان داده شده است. توجه داشته باشد که وقتی # را وارد می کنید یعنی انکه نقاط را می خاهید به صورت مطلق وارد کرده و نسبت به مختصات ترسیمات را انجام دهید. در مورد اندازه گذاری بعدا به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.
  بعد از فشردن دکمه Enter همان شکل مختصات دهی به روش نسبی ترسیم خواهد شد و این بدان معنی است که روش های ترسیم با یکدیگر متفاوت ولی نتیجه یکسان است. در شکل زیر نتیجه را ببینید.  در سایت به آموزش، تیم آموزی سایت قصد دارد آنچه که یک دانشجو در رشته های مختلف نیازدارد را برای پیشبرد اهداف علمی دانشجویان عزیز ارائه نماید. این امر میسر نخواهد شد مگر با همکاری شما عزیزان. مسلما ما با توانمندی تیم آموزشی خود و همکاری شما عزیزان، می توانیم هرچند کوچک در راستای نیاز دانشجویان تلاش کرده و آموزش های  مورد نیاز آنها را تهیه و به صورت رایگان در بخش دانشنامه و مقالات تخصصی سایت به آموزش در اختیارشان قرار داده تا توانمندی علمی شما دانشجویان را با ببریم. به امید موفقیت روز افزون شما عزیزان
  اخرین ویرایش: -/-

  MOD_AMC_HAS_C2 نظر دهی

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
  وبسایت::
  کد امنیتی:: فیلد اجباری.
  دیدگاه: فیلد اجباری.