ترسیم خط به روش قطبی و نسبی در اتوکد ۱۳۹۹/۱۱/۱۷ ۲۱:۲۰:۵۶ 0 نظرها

ترسیم خط در اتوکد به روش قطبی و نسبی

(رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
در مهندسی عمران توسط moslem.gheysari نمایش ها: 2011 عمران, معماری, اتوکد 1 1
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

 • آموزش ترسیم خط در اتوکد
  اولین و مهمترین بحت در اتوکد ترسیم خط می باشد. خطوط در اتوکد به دو روش ترسیم می شوند:
  1- ترسیم با مختصات دکارتی
  2- ترسیم با مختصات قطبی
  هر کدام از دو روش بالا به دو زیر مجموعه دیگر تقسیم می شوند. 
  1- روش مختصات دهی نسبی
  2- روش مختصات دهی قطبی
  در آموزش زیر ما به توضیح هر دو روش بالا می پردازیم:

  آموزش ترسیم خط به روش مختصات قطبی و مختصات دهی نسبی:
  در این روش در فضای دوبعدی با وارد کردن مختصات x و  y برای نقطه ابتدایی هر خط می توانیم محل نقطه شروع را مشخص کنیم. برای ترسیم خط در اتوکد به دو روش دستورات کیبوردی و روش استفاده از موس عمل می شود. در روش اول دستور کیبوردی خط را که دستور Line است را تایپ کرده و سپس Enter را می فشاریم. می توان مخفف دستور یا همان حرف اول دستور را تایپ کرد. به دستور زیر توجه کنید:
  L    Enter     10,10   Enter
   در دستور بالا خطی با نقطه شروع به مختصات x=10 و y=10 آماده ترسیم است.
  در شکل زیر این دستور تایپ شده است:


  حال در صورتی که بخواهیم خط را ترسیم کنیم باید نقطه مختصات دوم آن را وارد کنیم که در روش قطبی دیگر نیاز به وارد کردن مختصات نیست و یاید r و teta وارد شود. یعنی طول خط و زاویه با افق. این مختصات دهی به روش قطبی به شرح زیر است:
  L      Enter     10,10     Enter    @20<45    Enter
   به جای دکمه Enter می توان دکمه Space را نیز فشرد. در دستور بالا یک خط با مختصات شروع x=10 و y=10 و طول خط به اندازه 20 واحد و زاویه به اندازه 45 درجه ترسیم شده است. در صورتی که در هنگام وارد کردن مختصات های x نقاط شروع درست عمل کرده باشید باید یک علامت قفل کنار عدد وارد شده ظاهر شود. حال باید نتیجه یه صورت زیر نمایش داده شود. 


  حال باید به این نکته توجه کرد که مختصات وارد شده به صورت نسبی است و نه مطلق. 
  منظور از نسبی بودن مختصات این است که نقطه دوم نسبت به نقطه اول ترسیم می شود. یعنی زاویه و طول خط نسبت به نقطه شروع سنجیده می شود. این بدین منظور است که نقطه دوم نسبت به نقطه اول سنجیده خواهد شد. در شکل زیر این موضوع نشان داده شده است. در مورد اندازه گذاری بعدا به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.  در صورتی که نیز به آموزش های بیشتر در این زمینه دارید می توانید آموزش های زیر را در دانشنامه سایت به آموزش دنبال کنید.
   

  در سایت به آموزش، تیم آموزی سایت قصد دارد آنچه که یک دانشجو در رشته های مختلف نیازدارد را برای پیشبرد اهداف علمی دانشجویان عزیز ارائه نماید. این امر میسر نخواهد شد مگر با همکاری شما عزیزان. مسلما ما با توانمندی تیم آموزشی خود و همکاری شما عزیزان، می توانیم هرچند کوچک در راستای نیاز دانشجویان تلاش کرده و آموزش های  مورد نیاز آنها را تهیه و به صورت رایگان در بخش دانشنامه و مقالات تخصصی سایت به آموزش در اختیارشان قرار داده تا توانمندی علمی شما دانشجویان را با ببریم. به امید موفقیت روز افزون شما عزیزان. مسلم قیصری

   


  اخرین ویرایش: -/-

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
  وبسایت::
  کد امنیتی:: فیلد اجباری.
  دیدگاه: فیلد اجباری.